Udržitelné změny ve firmách
/Mgr. Vladimír J. Dvořák/
Množství informací ve světě kolem nás se násobí, naše pracovní prostředí se proměňuje a spolu s ním i my. Jaké síly okolo nás působí a k čemu to vede? Shrnuli jsme pro vás, co o tom objevili moderní badatelé z oblasti psychologie sociálních systémů.
„Nejsou to ti největší, nejchytřejší či nejlepší, kteří přežijí, jsou to ti, kteří se dokáží nejrychleji přizpůsobit.“ Charles Darwin
Dnes už málokdo pochybuje o tom, že postoje a žebříček hodnot na individuální úrovni ovlivňují chování jednotlivců a tím i efektivitu firmy. Daleko větší moc má ovšem kultura celé firmy, ta vytváří její výsledky.
Dynamika skupinového chování
Normy a standardy jsou tichou, neviditelnou, ale mocnou silou, a regulují chování, rozhodování a nakonec i výsledky práce. Lidé si myslí, že hodnoty a postoje jsou soukromé, osobní a nezaměnitelné, ale všechny výzkumy[1] svědčí o tom, že většina osobních přístupů vychází ze skupinových norem! Týmové přístupy tak určují kvalitu individuálního pracovního úsilí víc, než si většina lidí uvědomuje. Normy skupiny se odrážejí v jejích zvycích, rituálech, pravidlech, procedurách a tabu.
Tyto normy a standardy se začínají budovat procesem známým jako konvergence – sbližování.
Pokračování na webu…
[1] McKee, Rachel K., & Carlson, Bruce. The Power to Change. Austin: Grid International, 2011. Burke, Warner, Organisation Development, London: Pearson Education, 2015
|